Title Image
Anasayfa  /  Piezo Burun Estetiği   /  Burun Ucu Küçültme

Burun Ucu Küçültme

Yüz bölgesinin en önemli parçasını oluşturan burun kişinin dış görünümünü doğrudan etkilemektedir. Kusursuz ve güzel buruna sahip olmak isteyen kişiler için burun estetiği işlemi yapılır. Burun estetik işleminde birçok farklı yöntem uygulanabilmektedir. Burun ucu estetik işlemi de bunlardan birisidir. Burun ucu küçültme işlemi lokal anestezi ile uygulanır. Burun boyutuna ve hastaya uygulanacak işleme göre saatte farklılık gösterebilir. Genel olarak burun küçültme operasyonu 2-3 saat sürebilmektedir. Burun yüz bölgesinin önemli bir organını oluşturduğu için yüz bölgesine uyum sağlamadığı durumlarda kötü bir görünüme sebebiyet verebiliyor. Burun küçültme işlemindeki amaç burun bölgesine daha özel bir şekil verebilmektir. Burun ucu estetiğinin en güzel yanı işlem sonrasında hastalar acı ve ağrı hissetmezler. Burun küçültme ameliyatından sonra göz çevresinde görülen morluklar normal bir durum olup kişiyi korkutmamalıdır. Bu tür durumlar için doktorun önerdiği bir yöntem olarak buz kompresi uygulanarak, şişlikler daha hafife indirilir. Bu işlemde ağrı çok nadir görülen bir durumdur. Doktorun verdiği ilaçlar ile ağrının daha aza indirilmesi sağlanır. Ameliyattan 1 ay sonra bölgede şişlik, morluk ve ağrı durumları olmayacaktır. İyileşme süreci hastaya da bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hastanın İyileşme sürecinde bu bölgeye çok dikkat etmesi gerekir. Gerçek iyileşme süreci estetik uzmanlar tarafından yaklaşık 6 ay olarak belirlenmiştir. Doktor tavsiyelerine uyulduğu takdirde acısız ve ağrısız bir iyileşme süreci olacaktır.

Burun Ucu Küçültme Öncesi

Burun ucu estetiği olmak istemeyen kişilerin, burun ucu düzeltilerek daha güzel buruna kavuşabilmeleri için uygulanan estetik işlemdir. Burun ucu düzeltme işlemi ile burnun anatomisini bozmadan yapılan müdahaleler ile güzelleştirme işlemi sağlanır. Burun ucu küçültme işleminde, burnun üst kısmında sorun olmaması gerekir. Burun ucu küçültme işlemi genellikle açık teknikle uygulanarak burun ucundaki kıkırdak dokuya müdahale edilir. Kişinin kıkırdak yapısına uygun bir şekilde küçültme işlemi sağlanır. Estetik açıdan güzel bir görünüme kavuşan hastanın aynı zamanda rahat nefes almasına da olanak sağlar. Burun ucu estetiği için uygun olan kişiler:

  • Burun delikleri aşırı büyük olmamalı
  • Burnun üst bölgesinde aşırı kemer olmamalı
  • Burnun kanat boyu çok uzun olmamalı
  • Burnun boyutu işlemi engelleyecek derecede büyük olmamalı

Bu tür bireyler burun ucu küçültme işlemi için uygundur. Bu özelliklere sahip olan kişilerde yapılan işlemler daima olumlu sonuç verir. Burnun 8 farklı açıdan fotoğrafı çekilir. Aynı şekilde burun bölgesinde nefes alma problemi varsa sinüs filmi çekilerek sebeplerine bakılır. Eğer bölgede sorun varsa ameliyat esnasında bu sorunlar giderilir. Ameliyata karar verdikten sonra doktorla görüşme sağlanır. Uygulanacak işlemler hastaya belirtilir. Hastanın da doktora sormak istediği sorular varsa, görüşme esnasında sormasında fayda vardır. Burun estetiği fiyatları yapılacak olan işlem türüne göre değişkenlik gösterir. Doktorla görüşme esnasında bu konu hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Burun Ucu Küçültme Sonrası

Burun ucu estetiği ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Burun ucu küçültme işleminden sonrasında yapılan yanlış hareketler estetik işlemini olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Örneğin; spor yapan biriyseniz burun bölgesinde darbe almaması gerekmektedir. Yatış pozisyonuna dikkat edilmesi gerekir. Yatarken çift yastık kullanılması gerekir. Bu sayede burun bölgesinin darbe alacak bir pozisyonu olmayacaktır. Yüz üstü yatan biriyseniz burnun zedelenmesine ve bölgede ağrı oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Ameliyattan sonra yaklaşık olarak 1 ay kadar spor yapmamak gerekir. Ameliyattan sonra hasta hemen taburcu edilir. Ameliyat bölgesinde şişlik morluk görülebilir. Bu tür durumlarda doktorun verdiği buz kompleksleri yapılabilir. Ameliyattan sonra burun bölgesinde hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu durum oldukça normal bir durum olup, hastayı korkutmamalıdır. Doktorun verdiği hafif ağrı kesicilerle bu durum atlatılabilir. Ama bunun yanında kusma, mide bulantısı gibi durumlarda varsa muhakkak doktora başvurulması gerekir. Doktor kontrollerini aksatmamakta fayda vardır. Hastanın yüz bölgesinde oluşan şişlik ve morarmalar yaklaşık 3-5 gün sonra sona erecektir. Burun estetiğinden sonra dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de burnu sümkürmemektir. Burna elle çok fazla müdahale etmemek gerekir ve hapşırma esnasında ağzın açık olması gerekir. Bu durum burun yapısına zarar gelmemesi adına oldukça önemli bir konudur. Hasta, doktorun verdiği tavsiyelere uyduğu takdirde iyileşme sürecini başarılı bir şekilde geçirecektir.

Burun Ucu Küçültme İşleminden Sonra Normal Hayata Hemen Dönüş Sağlayabilir miyim?

Burun ucu Küçültme ameliyatından 1 gün sonra taburcu olunabilir. Ama hastanın durumuna bağlı olarak bu süre 2-3 güne kadar uzayabilmektedir. İşlemden yaklaşık 1-2 hafta sonra gündelik yaşama dönülebilir. Ama bu hastanın her aktiviteyi yapacağı anlamına gelmiyor. İşlemden sonra hastanın özellikle bazı aktivitelerden uzak durması gerekir. Ağır kaldırma, uzun süre ayakta bekleme, spor yapma ve cinsellik gibi eylemler için kişinin 1 ay kadar beklemesinde fayda vardır.

Kişinin iyileşme sürecine göre de yapacağı işler farklılık gösterebilmektedir. Operasyon sonrasında aktivitelere bakılacak olursa;

Gündelik işler için; çok ağır olmayacak şekilde işler yapılabilir. Eğer hasta çalışan biriyse ve yoğun tempoda çalışıyorsa işe başlamak için en az 2 hafta beklemesi gerekmektedir. Sosyal aktiviteler; dans etmek, alkol kullanmak, yürümek, spor yapmak gibi aktivitelere ameliyattan sonra yaklaşık olarak 3 hafta boyunca ertelenmesi gerekir. Seyahat durumu olan hastalar için operasyondan sonra yaklaşık olarak 10 gün sonra seyahat yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak uçakla yapılan seyahatler hasta için daha kolay ve rahat bir yolculuk olacaktır. Araçla yapılan seyahat de burun bölgesinin darbe alma olasılığı daha fazladır.

Son olarak; burun bölgesinin çok darbe almaması gerekir. Kan basıncının yükselmesini sağlayan aktivitelerden uzak durmasında fayda vardır. Hasta doktor tavsiyelerine uyarsa iyileşme süreci o kadar hızlı ve sağlıklı olacaktır.

No Comments

Post a Comment

Name

E-mail

Website

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!