Title Image
Anasayfa  /  Piezo Burun Estetiği   /  Burun Ucu Ameliyatı
burun ucu ameliyatı

Burun Ucu Ameliyatı

Burun bölgesi kişiler için hem sağlık hem de estetik açıdan önemlidir. Burun bölgesinin sorunlu olması bazı kişilerde estetik problemlere sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda sağlık sorununa da yol açabilmekte. Örneğin; burun bölgesinde görülen bazı sorunlar kişilerin nefes almasını etkileyebilmektedir. Bu tür durumlar burun estetiği ile çözülebilmektedir. Bunun yanı sıra burun bölgesinde estetik işlem yaptırmak isteyen kişiler burun ucu kaldırma işlemine başvururlar. Burun ucu kaldırma ameliyatı genellikle yarım saat veya 1 saat sürebilen bir ameliyattır. Ama hastaya uygulanacak yönteme göre de bu saatte farklılık olabilmektedir. Ameliyattan sonra kişinin burnunda görülen şişlik ve ağrı normal bir durumdur. Bu şişlik ve ağrı durumu 15 gün içerisinde azalarak etkisini yitirir. Doktorun verdiği kremler ve ilaçlar kullanılarak şişlik ve ağrı giderilmesi azaltılır. Aynı zamanda şişlik olan bölgelere buz kompleksleri uygulanarak burun bölgesindeki şişliklerin en aza indirilmesi sağlanır. Burun ucu kaldırma işlemi tek seanslık bir işlemdir. Bu işlem genel olarak burun bölgesini düşüklük olan kişiler tercih eder. Burun ucu ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılır. Burun ucu kaldırma ameliyatı çok risk taşımayan bir ameliyattır. Ama kişiler ameliyat öncesinde ön araştırma yapmalarında fayda vardır. İstenilen sonucu elde etmek için, doktora isteklerini tam olarak iletmelidir. Bu sayede hem hasta hem de doktor istenilen sonuca ulaşmış olacaktır.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Öncesi

Burun ucu estetiği yani (Minor rinoplasti) olarak da geçmektedir burun kemiği anatomik yapısı bozuk olan kişilere yapılır. Şekil bozukluğu olarak burun ucu bölgesinde genişlik, düşüklük, asimetrik bozukluklar ve ucu deforme olmuş burunları düzeltmek amacıyla yapılan estetik işlemdir. Burun ucu estetiği ameliyatı ile burun bölgelerindeki sıkıntılar giderilir.

Burun ameliyatına karar verdikten sonra operasyonu gerçekleştirecek olan doktorla bir ön görüşme yapmanız gerekmektedir. Operasyon sırasında öncelik olarak burnunuzdaki şikayetlerden ve ameliyat sonrası beklentilerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Burnunuzun 8 farklı açıdan fotoğrafı çekilip ameliyat sonrası olacak görüntü bilgisayar üzerinden hastaya gösterilecektir. Ameliyata karar verdikten sonra gerekli gün ve saat verilerek işlemelere başlanacaktır.

Burun ucu kaldırma ameliyatından önce hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlara dikkat edilirse daha kolay bir ameliyat süreci geçirilmiş olur.

 • Ameliyattan önce ciddi bir rahatsızlığınız varsa bunu doktora bildirmeniz gerekmektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar ve Aspirin gibi ilaçlar kullanılmaması gerekir. Bu ilaçlar kullanıyorsa en az bir hafta önce bırakılması gerekir.
 • Alkol sigara kullanımının ameliyattan 1 hafta önce veya 2 hafta önce bırakmakta fayda vardır.
 • Ameliyattan en az 2 saat önce hastaneye gelmek gerekir.
 • Ameliyat günü kadınlar eğer mens dönemindeyse bu bir sıkıntı yaratmaz ve ameliyat gününde hastanın makyaj yapmaması önerilir.
 • Ameliyat günü kişi hem psikolojik hem de fiziksel olarak ameliyata hazır olmalıdır.
 • Ameliyat gününde rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Burun Ucu Ameliyatı Neden Yapılır?

Burun ucu estetiği, burun sırtında burun yan kenarlarında, kemik yapılarında burnun orta kısmında bir sıkıntı yoksa sadece burun ucunda problem varsa burun ucu estetiği uygulanabilir. Burun ucu estetiği Burnu güzelleştirmek ve problemleri gidermek amacıyla yapılan bir estetik işlemidir. Burun estetik işlemi 18 yaşında olan bireyler için uygundur. Ama kişiyi olumsuz derecede etkileyen sağlık problemleri varsa erken yaşta da yapılabilir. Burun ucu ameliyatı ile;

 • Burun ucunun inceltilmesi
 • Burun ucunun kaldırılması
 • Burun ucunda bulunan açının değiştirilmesi
 • Burun ucundaki asimetrik sorunların giderilmesi
 • Burun deliklerindeki şekil bozukluklarının giderilmesi
 • Burun yanlarındaki fazlalığın giderilmesi,
 • Daha önceden burun ameliyatı geçirmiş kişilere burun ucu problemlerin düzeltilmesi
 • Burun ucunun öne getirilmesi gibi sorunları çözmek için uygulanır.

Burun ucu ameliyatı ile kişinin kendine olan öz güveni artar ve sağlık açısından da oldukça kendisini daha rahat hisseder. Burun ucu estetiğinde en önemli noktalardan birisi doktor seçiminin doğru olmasıdır. Doktor seçimi doğru yapıldığı zaman başarısız bir sonuç elde etmemiz imkansız gibi bir şey olacaktır. Bu yüzden işlemden önce bir ön araştırma yapılmasında fayda vardır.

Bu hem kişi için hem de yapılacak olan hastane için iyi bir durum olacaktır. Hastanenin hijyenli olması kişilerin sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Çünkü kişilerin bu ameliyattan sonra enfeksiyon kapmamaları gerekir. Seçim yaparken bunları göz önünde bulundurmak hasta için olumlu bir adım olacaktır.

Burun Ucu Ameliyatı Sonrası Süreç

Burun ucu kaldırma işlemi, kişilere hem sağlık hem de estetik açından fayda sağlayan bir işlemdir. Bireyler genel olarak burun bölgesini beğenmedikleri için bu işleme başvururlar. Burun ucu kaldırma operasyonunda herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, fakat genel olarak belirtilen yaş sınırı 18’dir. Ama kişinin ciddi sağlık problemleri varsa doktor kontrolü altında 12 yaşa kadar yapılabilir.

Burun ucu kaldırma operasyonundan sonraki süreç oldukça önemlidir. Bireyin dikkat etmesi gereken bazı olgular vardır. Burun ucu kaldırma işlemi biraz ağrılı bir süreç olsa da sonuç olarak kişiye harika bir görünüm kazandıracaktır.

 • Göz bölgesinde ve çevresinde morluk, şişlik, ödem görülebilir. Bu tür durumlarda hastayı korkutmamalıdır. Doktorun verdiği buz kompleksleri ve kremlerle bu şeyler giderilebilir. Bu şişlik ödemlerin gitmesi birkaç ayı bulabilir.
 • İşlem sonrasında ağrı hissedilmesi oldukça normal bir durumdur ama şiddetli ağrı hissedersiniz doktorun verdiği Ağrı kesicilerle ağrıları daha aza indirebilirsiniz.
 • Spor yapan bireyler için spora uzun bir süre ara vermesinde fayda vardır Çünkü burun bölgesinin darbe almaması ve fazla ani hareketlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu kurala uyulmadığında burun bölgesindeki işlem düşüğe sebep olabilir.
 • Burun bölgesi işlemlerinde hastayı en çok tetikleyen şey sigaradır. Sigara burun bölgesine nüfuz ettiği için ameliyattan sonra en az 1 ay boyunca içilmemesi gerekir.
 • Kan sulandırıcı ve Aspirin gibi ilaçlara bir süre ara verilmesi gerekir.
 • Alkol tüketimini yaklaşık olarak 1-2 ay içmekte fayda vardır.
 • Ameliyatlı bölgeyi uzun bir süre Güneş ışınlarından korumak gerekir.
 • Ameliyattan 1 gün sonra duş alınabilir. Suyun çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat etmek gerekir.
 • Boyun bölgesini çok sıkan kıyafetler olmamalıdır. Kıyafet seçimi bu süreçte çok önemlidir.
No Comments

Post a Comment

Name

E-mail

Website

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!