Title Image
Anasayfa  /  Piezo Burun Estetiği   /  Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı

Burun bölgesinde herhangi bir problem oluştuğu zaman tüm yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Burun kısmında sıkıntı yaşayan kişiler genellikle bu tür durumları ortadan kaldırmak için estetik ameliyatı olur. Günümüz teknolojileri gelişmesi ve tıptaki gelişmeler sayesinde burun estetik işlemleri artık daha kolay bir hal aldı. Burun kemiği düzeltme ameliyatı tıptaki adıyla “deviasyon” olarak bilinmektedir. Burun kemiği düzeltme işleminde genellikle kıkırdak kemik duvarında eğrilik görülen kişilerdir. Burun kemiğinde sorun olan kişiler genelde nefes alamadıklarından ve burun tıkanıklığından dolayı şikayet ederler. Bu yüzden bu durum zamanla horlamaya, faranjite, sinüzite zemin hazırlar. Bu tür sorunları “Burun kemiği eğriliği düzeltme ameliyatı” ile düzeltmek mümkündür. Ama bu işlemi 18 yaşından büyük kişilerin yaptırması daha uygundur. Eğer hastanın çok özel bir durumu varsa, küçük yaşlarda da yapılabilmektedir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı yapılmadan önce alanında uzman bir doktorla görüşülmesi gerekmektedir. “Deviasyon” rahatsızlığının en belirgin özelliği sabah kalkıldığında ağızda kuruluk ve paslı bir hissiyat oluşabilmesidir. Hatta zaman zaman burun kanamalarına sebebiyet verebilir.

Burun kemik eğriliği(deviasyon) burun boşluğunu iki kısma ayıran veya burun kemik ve kıkırdaktan oluşan yapının bazen tek yöne bazen ise çift yöne birden eğilmesi burun eğriliği problemini ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunun ortaya çıkmasıyla birlikte kemiklerin orantısız ve şekilsiz büyümesine sebebiyet vermektedir. Bunların yanı sıra burna alınan bir darbe sonucunda da burun eğriliği meydana gelebilir.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun kemiği düzeltme ameliyatından önce doktorla ön görüşme sağlanmalıdır. Doktora şikayetlerinizi ve beklentilerinizi açık bir şekilde söylemeniz gerekir. Doktor da bu konuda sizi en ince ayrıntısına kadar bilgilendirecek ve ameliyat hakkında detaylı kontrol sağlayacaktır. Ameliyattan önce dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bir hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekir. Sigara içen biriyseniz sigarayı bırakmanızda fayda vardır. Burun estetik ameliyatlarında sigara içmek hastayı olumsuz derecede etkilemektedir. Bunun yanı sıra kafeinli ürünler ve alkol gibi içeceklerden de bir süre uzak durulması gerekir. Burun kemik eğriliği ameliyatı lokal anestezi veya sedasyonla yapılabilecek bir operasyondur. Ama genel olarak hastanın rahat etmesi için genel anestezi seçilmektedir.

Burun kemiği eğriliği ameliyatında, burnun ön tarafında bulunan ve sırtındaki dengeyi bozmadan burun içindeki kıkırdak- kemik eğriliği düzeltilir. Burun ameliyatı kapalı bir şekilde yapılır. Kişinin burun yapısına bağlı olarak da burun sırtında eğrilik varsa burun ucundan bir kesi işlemi yapılarak açık teknikle düzeltme işlemi sağlanabilir. Burun kemik eğriliği ameliyatı genellikle 1-2 saat arasında değişmektedir. Burun yumuşak doku, kemik, kıkırdaktan oluşan hassas bir dokuya sahiptir. Burun eğriliği sorunlarında öncelikle estetik cerrahiye başvurulması gerekir. Yanlış yapılan bir işlem ile tekrardan ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Bu durum hem hastayı hem de doktoru zor duruma sokabilir. Böylelikle operasyonun maliyeti ve iyileşme süreci de değişecektir.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatından Sonra

Ameliyattan sonra burun içerisine silikon plaklar yerleştirilir. Bu plaklar burun içindeki ödemi, biriken kanı ve kan pıhtısı yüzünden nefes alma sorununu ortaya çıkartabilir. Hasta ameliyattan sonraki ilk günlerde yumuşak gıdalarla beraber bol bol sıvı tüketmelidir. Özellikle bu dönemde ılık su içilmesi gerekir. Dudakların nemli bırakılmasında yarar vardır. Hastaların iyileşme sürecinde bazı ilaçlar verilecektir. Bu ilaçların aksatılmadan vaktinde kullanılması gerekir. Ameliyattan önce olduğu gibi ameliyattan sonra da kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Hastaların dinlenme ve uyuma sırasında başlarını yüksekte tutmaları gerekir. Yüksek yastık kullandıkları zaman daha rahat bir dinlenme süreci geçireceklerdir. Ameliyattan sonra birkaç gün burun ucundan hafif kanla karışık bir sızıntı meydana gelebilir. Bu durum kişiyi korkutmasın, ama aşırı bir kanama olması durumunda muhakkak doktorla görüşülmesi gerekmektedir. Burun bölgesine takılan silikon plaklar genellikle ameliyattan 1 hafta sonra çıkartılır. Bu işlemden sonra hastalar oldukça kolay bir şekilde nefes alabileceklerdir. İyileşme sürecinde burun bölgesini darbelerden korumakta fayda vardır. Burun bölgesine ağırlık oluşturacak gözlük takılmaması gerekir. Burun bölgesinde işlem yapıldığı için bunun için de sonradan oluşabilecek kabuklanma ve yaralara karşı burun bölgesi nemlendirilir. Aynı zamanda güneş ışığından korunmalı ve gerekiyorsa güneş kremleri kullanılması gerekir. Spor yapan biriyseniz, 2 hafta kadar kan basıncını yükseltecek hareketlerden uzak durmanız gerekir. Burun bölgesinde hafif bir uyuşukluk görülebilir, bu oldukça normal bir durumdur ve zamanla geçecektir.

Son olarak iyileşme sürecinde burnu güçlü bir şekilde silmek, sümkürmek, hapşırmak, gibi durumlardan kaçınmakta fayda vardır. Bu tür durumlar hem bölgede acı hissi oluşturacak hem de iyileşme sürecini zorlaştıracaktır.

Kimlere burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı Yapılır?

Burun eğriliği, dışarıdan bakıldığı zaman gözle fark edilebilecek bir durumdur. Hastalarda da bu durumun belirtileri görülür. Eğer hasta bu belirtilerden 1 ya da 1 kaçına sahipse, kulak burun boğaz cerrahisine başvurması gerekir.

 • Burunda tıkanıklık tek veya çift taraflı
 • Ağızdan nefes alma, ağız açık uyuma sorunu
 • Boğaz kuruluğu
 • Boğaz yangısı
 • Faranjit
 • Horlama
 • Uyku Apnesi
 • Migren ağrıları
 • Sinüs bölgesinde (yüzün orta kısmında) ağrı
 • Ağız kokusu
 • Ağız kuruluğu
 • Diş eti sorunları
 • Yorgun uyanma
 • Hapşırık nöbeti
 • Akciğer rahatsızlığı
 • Gün içinde yorgunluk hissi
 • Dikkat dağınıklığı
 • Koku hissinin azalması
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Mutsuz olma eğilimi
 • Aşırı kilo almaya bağlı gelişen hastalıklar(kalp, tansiyon, şeker)

Burun kemiği ameliyatı risk oranı düşük ameliyatlardır. Bu yüzden ameliyat sonrasında belli komplikasyonlar dışında bir komplikasyonla karşılaşılmaz. Olabilecek komplikasyonlar içinde, burun orta kısmında kanama, bölgede kan birikimi, burun enfeksiyonu, burun ortasında delik oluşumu gibi durumlar gösterilebilir. Bu ameliyat teknolojik yöntemlerle yapıldığı için görülecek sorunlar da kişiyi rahatsız edecek düzeyde değildir. Bazı kişilerde ise burun bölgesinde tıkanma, kanama ve uyurken ses çıkarma gibi durumlarda görülebilir. Bu durum gerekli görülürse 2. Bir ameliyatla düzeltilmesi sağlanır. Bu durumlara bağlı olarak, ameliyatın uzman bir hekim tarafından yapılması önem taşır. Ameliyat ne kadar titizlikle yapılırsa o kadar başarılı olunur.

 

No Comments

Post a Comment

Name

E-mail

Website

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!