Title Image
Anasayfa  /  Piezo Burun Estetiği   /  Burun Estetiği Nedir Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nedir Nasıl Yapılır?

Burun bölgesinde görülen şekil bozuklukları estetiksel sorun veya sağlık sorunları yüzünden yaptırılan cerrahi müdahalelere burun estetiği işlemi denir. Günümüz dünyasındaki gelişmelere bağlı olarak ürün destekli çalışmalar yaparak burun estetik işlemi daha kolay ve pratik bir hale gelmiştir. Bu operasyonla kişinin görsel sorunları gidilirken aynı zamanda nefes alma problemleri ve sağlık sorunlarını da çözülüyor. Burun estetik işlemi ile burun deliklerin genişliği ayarlanabiliyor. Gerekli daraltma işlemi yapılabiliyor. Burun bölgesinde sağlık açısından da birçok sıkıntılara sebep olabilmektedir. Özellikle uyku esnasında nefes almakta zorluk yaşayan kişiler için veya ağız kuruluğu, ağız kokusu gibi durumlarda da burun estetik işlemini ihtiyaç duyulabiliyor. Burun estetik işlemi kişinin durumuna göre değişebilen bir işlemdir. Birçok burun estetik işlemi bulunur. Burun küçültme, burun büyütme, burun ucu ameliyatı, burun ucu kaldırma, gibi örnekleri olabilir. Burun estetiği cerrahi bir uzman tarafından uygulanması gerekir. Hastanın durumuna göre veya Cerrahın karar vereceği işleme göre 2 farklı şekilde burun estetik işlemi uygulanır.

  • Açık ameliyat
  • Kapalı ameliyat

Açık ameliyatla burnun uç kısmına ters v şeklinde bir kesi işlemi yapılır. Kapalı ameliyatta ise (rinoplasti) olarak bilinen bu ameliyatta kesiler daha çok iç kısma yapılır. Burun estetiği ameliyatında, kapalı ameliyat daha çok tercih edilmektedir. Ameliyat esnasında video endoskopik tekniğiyle burun içerisinde izlemek ve burun bölgesindeki bozuklukları görmek daha kolay bir hal alıyor. Böylelikle ameliyat süresi daha kısa sürede çözülerek işi hem sağlık açısından hem estetik açıdan güzel bir buruna sahip oluyor

Burun Estetiğinden Olumlu Sonuç Alır Mıyım?

Burun estetik işlemi kişileri hem sağlık hem de görünüm açısından önem taşır. Burun Estetiğinde en yanlış bilinen bilgilerden birisi de burun bölgesine sadece küçültme işlemi yapıldığıdır. Burun estetik işleminde sadece küçültme işlemi yapılmayıp, büyütme işlemi de yapılabilmektedir. Örneğin; kaza nedeniyle zarar görmüş ve ezilmiş olan bir buruna estetik olarak işlem olarak “burun büyütme işlemi” uygulanabilir. Burunda bulunan kusurlar hem estetik açıdan hem de sağlık açısından kişiye daha rahat bir yaşam olanağı sağlar. Çünkü zarar görmüş olan bir burunda rahat bir nefes alma imkanı olmaz. Tıp dünyasındaki teknolojik gelişmeleri de bakarak burun estetiği operasyonlarındaki başarı son yıllarda biraz daha arttığını görmekteyiz. Operasyonlardaki başarı hastanın burun derisine bağlı olarak aynı zamanda kişinin operasyon yaptırdığı doktorun da önemi bulunmaktadır. Burun derisi, yapılacak işleme uyum sağlamalıdır. Bu yüzden işlem yaptırmadan önce ön araştırma yapmakta fayda vardır. Yanlış işlemler ile istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu durumlara bağlı olarak, burun estetik fiyatları kişiden kişiye göre değişen bir durumdur Çünkü her kişiye farklı bir estetik işlemi uygulanabilmektedir.

Bunun yanı sıra hastanenin konumu uygulayacak olan cerraha göre de fiyatta etkisi oldukça büyüktür. Operasyonlarında ün almış Doktorlar tercih edildiği zaman fiyat bazen iki katına kadar çıkabilmektedir. Çünkü bu doktorların yaptığı işlemler başarı yüzdesi oldukça fazladır.

Burun Estetiği Öncesi

Burun estetiği işlemine karar verdikten sonra doktorla ön görüşme yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde cerrah sizinle dikkat etmeniz gereken durumları paylaşılacaktır. Estetik ameliyat öncesinde kişinin sağlığına ekstra olarak dikkat etmesi gerekiyor. Hastanın bu süreç içerisinde grip gibi hastalıklardan uzakta olması gerekiyor. Ameliyattan önce Aspirin ve kan sulandırıcı ilaçları içmemesi hatta bu ilaçları ameliyattan yaklaşık olarak 1 hafta önce kadar doktor kontrolü altında bırakması gerekiyor. Eğer grip ve nezle gibi bir hastalık seziyorsanız bu hastalığı doktorunuza bildirmeniz de fayda vardır. Ameliyattan en az 2 hafta önce sigara, alkol ve Kafein ürün tüketimin bırakılması gerekir. Burun estetik işlemlerinde özellikle sigara iyileşme sürecini olumsuz derecede etkileyerek hastanın iyileşme sürecini geciktirmektedir. Ameliyattan önce yüzü ameliyata hazır hale getirilmesinde fayda vardır. Anti-bakteriyel sabunlar ile hafif bir temizlik hem sizin için, hem doktor için fayda sağlayacaktır. Ameliyattan önce uykunu almanız ve ameliyata dinç bir şekilde katılmanız da fayda vardır. Ameliyata fiziksel olduğu kadar, zihinsel olarak da hazır olmanız gerekmektedir. Çünkü ameliyat esnasında yaşadığınız Psikolojik sıkıntı doktoru olumsuz olarak etkileyebilir. Burun estetik işlemi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ameliyattan önce doktorunuza danışmanız da fayda vardır. Yanlış bilinen bilgilerle hastaların ameliyattan uzaklaşmasını sebebiyet verebiliyor. Hastalar ameliyat öncesinde doktorun verdiği tavsiyelere uyduğu takdirde hiçbir sorunla karşılaşmayacaklardır.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği işleminden önce yapılması gereken bazı tetkikler vardır:

  • Fiziki Muayene
  • Kişinin Yüz ölçümlerinin Alınması
  • Simülasyon Uygulaması
  • İdeal Ölçülerin Belirlenmesi
  • Alerjik bir durum olup olmadığı
  • Anestezi Muayenesi,
  • Hasta ile mutabakat gibi tetkikler gerekir.

Muayene aşamasında ilk olarak burnun deri yapısı incelenir. Bunun yanı sıra burun deliği ince veya kalınlığının incelenmesi de yapılarak buna göre bir işlem uygulanıyor. Burun ince ayrıntısına kadar ameliyattan önce burun bölgesinin bir resmi alınıyor. Aynı şekilde işlem sonrasında da burun bölgesinin resmi alınarak aradaki fark hastaya sunuluyor. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat süreci başlıyor. Ameliyat öncesinde dikkat edilen durumlar kadar, sonrasında da dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

Burun ameliyatından sonra doktor onay verene kadar ağızdan beslenme işlemi gerçekleştirilmemektedir. Doktor onay verdikten sonra beslenme işlemine başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra göz üzerinde ve göz altı bölgesinde morluklar meydana gelebilir. Bu sizi korkutmasın. Bu morlukları engellemek adına Doktorunuz size Buz tedavisi uygulayacaktır. Ameliyattan sonra yaklaşık 2-3 gün boyunca da bu işlemi uygularsanız göz bölgesinde oluşan şişlikler ve morluklar daha kolay bir şekilde geçecektir Burun ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi Hastanın yatış pozisyonuna dikkat etmesidir. Burun ameliyatından sonra yastığın yüksek olmasına dikkat etmek gerekir. Genellikle sırtüstü yatmakta fayda vardır. Yüzüstü yatılırsa burun bölgesinde uygulanacak olan baskı iyileşme sürecini olumsuz derece etkileyecektir ve ameliyat bölgesinde şiddetli ağrılara sebebiyet verecektir.

Burun bölgesine çok sert bir şekilde dokunulmaması gerekir. Özellikle diş fırçalama işlemlerini dikkatlice yapılması gerekir. Özellikle ön diş bölgesi fırçalanırken daha yumuşak dokunuşlar yapılmalıdır. Burun bölgesini etkileyecek şekilde fırçalama işlemi yapılmamalıdır. Beslenme konusunda ise çok katı gıdalardan bir süreliğine uzak durulmalı ve genellikle sulu yemekler tüketilmelidir. Ameliyattan sonra burun bölgesinde darbe almamasına dikkat etmek gerekir. Eğer spor yapan bir kişi iseniz spora bir süre ara vermeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Doktor tavsiyelerine uyulduğu takdirde, işlem sonucundan memnun kalmamanız imkansız değil.

No Comments

Post a Comment

Name

E-mail

Website

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!